İlk Türk Jokey Koşucu Salihlili Bekir Efendi adına yarış düzenlendi

22 Ağustos 2019, Perşembe
İlk Türk Jokey Koşucu Salihlili Bekir Efendi adına yarış düzenlendi

İlk Türk Jokeyimiz olan Salihlili Koşucu Bekir Efendi, İzmir'de adına düzenlenen koşu ile anıldı.

Koşucu Bekir Efendi Koşusu, İzmir Şirinyer Hipodromu'nda düzenlendi. Koşuyu, "Yetim Ahmet" isimli at kazandı. Koşucu Bekir Efendi'nin torunlarından Sudi Koşucu, yarış sonrasında kazanan atın sahibi Ahmet Korkmaz adına kupayı takdim etti. Koşucu Bekir Efendi'nin torunlarından Hasan Koşucu ise, Jokey Mustafa Çiçek'e kamçı takdim etti.


Koşucu Bekir Efendi adına düzenlenen koşuların yıllar sonra yeniden geçen yıl olduğu gibi bu yıl da düzenlenmesi ile ilgili olarak duygu ve düşüncelerini dile getiren Koşucu Bekir Efendi'nin torunlarından Gülay Koşucu, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çok duygulandığını ve bu durumun kendileri için gurur verici olduğunu belirtti. Gülay Koşucu açıklamasında, "12 Ağustos 1938 ölüm tarihinden itibaren Koşucu Bekir Efendi adına yarışlar düzenleniyormuş. Son yıllarda kaldırılmıştı. İlk Türk jokeyini hatırladıkları için, dedem adına bu yarışı 2 yıldır yeniden düzenledikleri için ve bu yarışın bundan sonra da her yıl düzenlenmesine devam edileceği için Türkiye Jokey Kulübü'ne çok teşekkür ederim. Koşucu ailesi olarak dedemin tüm Türkiye’nin değeri olduğunu görmenin sevincini yaşıyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, dedemin anısının yaşatılmasına vesile olan Türkiye Jokey Kulübü yetkililerine, bizimle her konuda ilgilenen İzmir Jokey Kulübü Müdürü Cüneyt Ertan Bey'e, bu önemli günümüzde bizi yalnız bırakmayan dostlarımıza, televizyonda izleyip duygularımızı paylaşan, mesaj atan, arayan herkese Koşucu ailesi olarak çok teşekkür ederiz." dedi. Gülay Koşucu ayrıca, Koşucu Bekir Efendi'nin Salihlili olması nedeniyle Salihli'de de Koşucu Bekir Efendi için çalışmaların yapılması gerektiğini yineledi.


Türkiye Jokey Kulübü'nden yapılan açıklamada ise, "1 Temmuz 1885 tarihinde doğan Koşucu Bekir Efendi, Sipahi Ocağında ve daha sonrasında Osmanlı ordusunda görev yapmıştır. "İzmir Yarışçılık Kulübü (Smryna Racing Club) bünyesinde önce idman jokeyliği yaptı, bir süre sonra da yabancı jokeylerden öğrendikleri ve özel yeteneği ile jokey olarak at bindi. Bekir Efendi İzmir yarışlarında büyük başarılar elde etti ve İzmir'de adeta bir kahraman oldu. Dönemin en ünlü jokeylerinden olan Rum asıllı Badi ile yaptığı müthiş mücadeleli yarışlar, unutulmazlar arasındadır. Koşucu Bekir Efendi bir diğer başarılı şampiyon Jokey Arap Davud lakaplı Davud Akdı'yı da yetiştirdi ve jokey olmasında büyük katkılar sağladı. Koşucu Bekir Efendi Sultan Koşusunu sekiz kez aralıksız kazanmıştır. Bu koşulardan birini de kendine ait Yağız isimli at ile kazanmayı başarmıştır. Ülkemizi yurt dışında da temsil eden Türkiye'nin ilk profesyonel jokeyi Koşucu Bekir Efendi, 12 Ağustos 1938'de İzmir'de vefat etti. Koşucu Bekir Efendi'yi anısına düzenlenen bu koşu vesilesi ile saygı ve rahmetle anıyoruz." ifadelerine yer verildi.